En vecka i bön

Från den 18 januari till 25 januari pågår Ekumeniska Böneveckan. Samtliga kyrkor i Enköping bjuder då in till bönesamlingar enligt schemat nedan.

I Enakyrkan har vi under veckan (fredag-torsdag) 15 timmars bön varje dag. Klockan 06:00 varje morgon möts vi till gemensam bön och därefter kan du teckna dig för bönepass på en timme i det speciella rum som ställs iordning. Listan för bönepassen hänger på väggen utanför församlingens expedition. Du kan be ensam eller tillsammans med någon vän!

Samlingar under Ekumeniska Böneveckan:

Fredag 18/1 Västerledskyrkan
Lördag 19/1 Enakyrkan
Söndag 20/1 Vårfrukyrkan
Måndag 21/1 S:t Adai
Tisdag 22/1 S:t Ilian
Onsdag 23/1 Västerledskyrkan
Torsdag 24/1 Enakyrkan
Fredag 25/1 Vårfrukyrkan

Alla samlingar startar klockan 19:00.
Varmt välkommen!