Retreat

Följ med mig bort till en öde trakt,
så att vi får vara ensamma och ni kan vila er lite.

Mark 6:31

Välkommen med på tyst retreat tillsammans med Enakyrkan. Syftet är precis som bibelordet ovan säger: att få vila och få vara tillsammans med Jesus. Det kommer att vara det huvudsakliga innehållet under helgen. Vi kommer också få vara tillsammans med varandra i gemensamma samlingar för bön, lovsång, nattvard, pilgrimsvandring och vägledning. Möjlighet finns också till enskilt samtal och förbön. Men mest av allt får du tid och ro att vara tillsammans med Gud.

PRAKTISK INFO:

 • VAR
  Kåfalla herrgård som ligger i natursköna omgivningar med skog och Sverkestaån precis intill. Se massor av fina bilder på kafalla.se/bilder
 • RESA
  Kåfalla ligger 1,5 h från Enköping med bil. Vi planerar samåkning, så att vi inte behöver åka med fler bilar än nödvändigt. Vi åker ca 16-16.30 från Enköping. Om det är för tidigt för dig, så hör av dig.
 • BOENDE
  Vi bor i enkelrum på herrgården. Gemensamma toaletter och dusch finns nära rummet. Några rum har egen toalett och dusch.
 • MAT
  Gården lagar mycket god mat som vi äter tillsammans med vacker musik och i tystnad. Kvällsmat vid ankomst, kvällsfika, frukostbuffé, fm-fika, lunch, em-fika, kvällsmat, kvällsfika och avslutande frukost.
 • PRIS
  1350 kr för enkelrum, mat och vägledning.
 • TA MED
  Lakan, handduk, skor som är enkla att hoppa i och ur, varma kläder för utevistelse, Bibel.
 • FRÅGOR
  Alla frågor är välkomna! Ring eller mejla Kristina Granath på 0701-10 63 20 eller kristinagranatherna.se.
 • ANMÄLAN
  senast 3 nov (men helst tidigare eftersom vi behöver vara tio personer för att kunna genomföra retreaten) till kristina@granatherna.se. Ange namn, telefonnummer, mejladress och behov av specialkost. Ange också om du behöver bilplats eller har bilplats att erbjuda.

Varmt välkommen med!