Lovsångshelg med Mattias Martinson

Helgen den 14-15 maj gästas vi i Enakyrkan av Mattias Martinson.
Mattias arbetar som evangelist för fadderbarnsorganisationen Compassion. I sin tjänst reser han runt bland Sveriges församlingar för att förkunna, undervisa och leda lovsång. Han ansvarar även för podden ”Martinson Möter” där han samtalar med viktiga kristna profiler.

Mattias är också musiker och låtskrivare och har skrivit många älskade sånger som används brett inom kyrkan. Han har även släppt flera uppskattade skivor genom åren. Med sin passion för teologi och sitt bultande lovsångshjärta inspirerar och utrustar Mattias unga som gamla från olika sammanhang inom svensk kristenhet. Mattias har tidigare bl.a. varit pastor i Göteborg Vineyard och föreståndare i Nimbuskyrkan Öckerö.

När Mattias kommer till Enakyrkan kommer han att dels hålla en samling för våra lovsångare och musiker, dels medverka i följande offentliga samlingar:
Lördag 14 maj 16:00 Bibelstudium om tillbedjan
Lördag 14 maj 18:00 Lovsångskväll
Söndag 15 maj 11:00 Gudstjänst

Varmt välkommen!