Premiär för ”Livsnära”

Alla relationer vi har är utsatta för en viss påfrestning. Överallt där människor möts, möts också olika viljor, bakgrunder, tankar och önskningar. Det gäller också i parrelationer. Ibland slits vi mellan vår vilja att möta den andres behov och att få våra egna behov tillgodosedda. 

Göran Granath, familjeterapeut med många års erfarenhet av familje- och parsamtal, talar om hur nära och positiva relationer skapar en trygg gemensam plattform att bygga livet på. Du kommer också att få exempel på mönster och beteenden som riskerar att ställa till det i våra relationer. Vårt mål är att du ska lämna kvällens föreläsning med några nycklar som kan inspirera dig att bygga dina relationer på djupet.

Varmt välkommen till Kompassen tisdagen den 7 mars klockan 18:30.
Serveringen öppnar klockan 18:00.

Livsnära är ett samarbete mellan Enakyrkan och Kompassen. Några kvällar varje termin bjuder vi in till caféföreläsningar för hjärta och hjärna. Över en kopp kaffe och en smörgås får du lyssna till erfarna föreläsare som uppmuntrar och utmanar.