BARN & UNGDOM

BRINNANDE PASSION - GUDS PLAN - UNGDOMAR I ENKÖPING
VILKA ÄR VI?

Barn- & Ungdomsrådet består av ledare som har hand om olika barn- och ungdomsverksamheter i församlingen. Vi har bland annat hand om Söndagsskolan på söndagar för barn mellan 3-12 år. Draget är för barn i mellanstadiet och hålls en gång i månaden. Enakung är för ungdomar i högstadiet och uppåt och är på fredagskvällar. Dessutom har vi församlingens egen Konfirmation för ungdomar som går i 8:an och uppåt.

Image
Image
VAD VILL VI?

Barn & Ungdom vill att alla ska få känna sig älskade. Precis så älskade som Jesus älskar oss. Därför riktar sig Barn & Ungdom mot alla som är unga, eller som känner sig som unga.

Känner du någon som är en passionerad pysselmänniska, eller kanske du själv är en sport- eller brädspelsfantast? Du kanske äger en bil och kan vara till hjälp när vi skjutsar barnen till olika event? Varmt välkommen att ta kontakt med oss i Barn & Ungdom!HÖR GÄRNA AV DIG om du VILL VARA MED OCH Skapa lärjungar MED OSS I Barn- & Ungdomsrådet: